Víkend s fotografiou 2019

  •   29.11.-1.12.2019
  •   Komorná sála SOS

 

Vlani sme napísali, že fotografia sa mení … tento rok ideme ešte ďalej a dovolíme si tvrdiť, že fotografia môže meniť svet. Už dávno to nie je klubová záležitosť pre pár vyvolených … fotografia denne vstupuje do bežných životných udalostí. Prečo by nemohla meniť nás … neplatí, že svet je v rukách mocných, svet je o našej osobnej zodpovednosti.

Víkend s fotografiou si vždy potrpel na dramaturgiu, prácu s témou a potom až hľadal fotografov, ktorí najlepšie odpovedajú tematickému zadaniu. Keď sme vlani mali možnosť stretnúť pána profesora Štreita, túto ikonickú osobnosť stredoeurópskej fotografie, bolo rozhodnuté. Urobili sme výnimku a ušili program na telo autorovi.

Jindřich Štreit je humanistický fotograf, svojím obsahom aj formou. Jeho fotografie nie sú dokonalé, ale výnimočná je práca na nich. Každá zo spracovávaných tém, ktorú uchopil, spracoval ľudsky, povedané štepkovskou terminológiou – cítiť z nej človečinu.

Veľkou neznámou bude výstava Mobilný hospic, ktorá je jeho ostatnou umeleckou výpoveďou. Otáznik nad ňou nevisí preto, že by boli umelecké obavy, ale skôr, ako sa s touto tak tabuizovanou témou autor vysporiadal. V čase písania tohto úvodníku (október 2019) sa ešte len chystáme do Olomouca, kde na kongrese paliatívnej mediciny, bude výstava mať svoju premieru. V skratke povedané “Bystrica” bude premierovým slovenským mestom.

Smrť nám bola nadelená už do vienka, napriek tomu nám celý život napĺňa obavami a strachom. Pri koncipovaní programu Víkendu s fotografiou, jeho prezentačnej časti, sme začali skloňovať slovo smrť, aby to nebolo len o strachu a obavách z nepoznaného a istým spôsobom konečného. Účastníci, okrem spomínanej výstavy, si budú môcť pozrieť aj projekt oravského fotografa Jara Sýkoru, ktorý zachytáva ľudí na sklonku ich životov, kedy je paradoxne deň dlhší ako večnosť. Tento “martinčekovsky” vyladený fotograf, má osud podobný profesorovi Štreitovi, ale o tom viac na ich prvom spoločnom stretnutí v piatok  29.11. v programe Víkend začína/stretnutie.

Radi by sme vás pozvali aj na iné programové bloky, ktoré budú rozvíjať tému tohto ročníka. Práve so strachmi a obavami sa naučíme popasovať sa s noblesou.      V prvý večer chceme s témou pracovať sociálne i nebáť sa vysloviť svoje posledné priania. Druhý deň bude zameraný prakticky. Na workshope, všetkých záujemcov, naši hostia naučia, aké je dôležité pracovať s pokorou a úctou. Neplatí len pre fotografovanie.  Podvečer nás čakajú lahôdky: etnografické “posledné zbohom”  a detská pošta naším drahým seniorom. V nedeľu si zacvičíme a nadviažeme na prednášku, ako pracovať so strachmi, možno jóga zmení aj váš život …    Potom Jindřich Štreit a Jaro Sýkora premietnu  fotografie zo sobotného workshopu a popoludní  zhodnotíme uplynulý Víkend s odkazom na ten nasledujúci …

w_Z6A1659 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w_Deň dlhší ako večnosť_19

wsf2019_70x100

 

 

 

 

Fotografie pre výstavu Jara Sýkoru vyrobila a expresne dodala Firma Saal Digital

saal 

Výstavu Jindřicha Štreita zapožičal  NEJSTE SAMI MOBILNÍ HOSPIC

logo_nejstesami_small

 

21. októbra 2019
Zaradené v: Víkend s fotografiou