Ján Žitniak – Stromy a svetlá

(7) komentáre k “Ján Žitniak – Stromy a svetlá

1. Jozef Ornth píše:

Stromy a svetlá.
    Večerná atmosféra zahmlenej zimnej krajiny z obrázku jasne cítiť, to asi bol aj zámer autora. Svetelne je záber vcelku zaujímavý, horšie je to z kompozíciou. Hodne vysoký formát je v hornej časti vyplnený len tmou. V tomto riešení je plocha rozdelená stromom a tonálnym rozhraním takmer stredove. Rozčlenenie plochy by sa dalo lepšie riešiť. Tri svetlá sa malou zmenou miesta fotografovania doprava dali využiť na výraznejšiu uhlopriečku, z ľavej strany by som osobne obetoval niekoľko stromov a plocha by sa tak rozdelila na živšie tretinové delenie. Každopádne fotografia patrí k lepšej časti kolekcie, v Petzvalovi tak 3 body.

2. Miro Zaťko píše:

Pozorne som si prešiel súťažné fotografie na tému Stromčekovanie. Názov témy mal byť návodom, že k stromu netreba pristupovať len tradičným spôsobom – odfotografovaním stromu. No väčšinou sa nám to nepodarilo. Prístup k uchopeniu témy je doslovný. Nájdeme strom, nakomponujeme, poriešime svetlo a doma sa rozhodneme, či farba alebo B&W. Téma je o hľadaní obsahu v adekvátnej forme. Máme strach popustiť uzdu fantázii. Strach je denným sprievodcom nášho žitia. Bojíme sa prejaviť, lebo máme očakávania pozitívneho hodnotenia (si šikovný, je to paráda, sám by som to lepšie ne…). Naša myseľ pracuje v protikladoch… bez poznania za aj proti, hneď všetko onálepkujeme…toto je dobré a toto zlé, potom málokedy zistíme skutočnú podstatu.
    Fotografia je spomienkou na podvečernú príjemnú prechádzku. Hmla veľmi účelne filtruje silné zdroje svetla. Kompozične je fotografia rozdelená na svetlú a tmavú časť. Tam vidím slabinu fotografie, kým svetlejšia časť má príjemnú atmosféru, tá tmavá je nezvládnutá – je bez odkazu. Obrázok len konštatuje napísané, nerozvíja, neposúva.

Atmosku to ma, temu to splna, ale na fotku mesiaca by to chcelo viac.. zmenit kompoziciu, pridat emociu, vyuzit mozno tiene ktore sa crtaju, pockat si na nejaku postavicku.. petzval 3b

4. Peter Hladký píše:

Pekná náladovka a vzhľadom na tradične malý počet súťažiacich možno aj kandidát na bod. Vadí mi veľmi tmavý, čierny ľavý horný kút fotky. Pekne zachytená nálada pochmúrneho, hmlistého večera.

5. Miroslav Kováč píše:

Veľmi pekne zachytená hĺbka, páči sa mi. Zhluk stromov pôsobí chaoticky, vadí mi aj tmavý pravý horný roh.

6. je mi ľúto, neoslovilo ma to. Tuctový záber, bez nápadu, bez života. Ak mám byť úprimný, pripadá mi to, ako záver neúspešného hľadania motívu, za každú cenu.
    Asi, ak už by som bol rozhodnutý, že bez záberu sa domov nevrátim, asi by som rezal, zľava, zhora (zmena pozície, objektívu, náklonu aparátu ?) a počkal si na chodca, niekde v smere tých lámp.
    Ale, na druhej strane, treba skúšať, a autor má moju úctu, za to, že hľadá a že ide s kožou na trh.
    (Ospravedlňujem sa, ak som príliš kritický, ale predstavujem si, ze toto nefotil môj kolega a kamarát, ale je to fotografia na podlahe osvetového strediska, z fotoklubu XY a práve riešime, koľko jej dať bodov).
    … a dnes to jeden bod nebude
    … a samozrejme, svoj podiel na mojich ľahkých prstoch má aj chateau Topoľčianky

7. Lucia Blašková píše:

Fotografia zachytáva hmlistú atmosféru, ale kompozične mi nesedí. Možno by pomohla cestička, ktorá vedie oko diváka ku stromom…