7.ročník Víkendu s fotografiou/report Petra Hladkého

Peter Hladký: Víkend s fotografiou 2017

Posledný novembrový víkend v Banskej Bystrici tradične patrí podujatiu Víkend s fotografiou, ktorý organizuje Stredoslovenské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Tento rok sa v dňoch 24. až 25. novembra 2017 pod názvom Cestou-necestou uskutočnil už 7. ročník. Každý ročník je konceptuálne venovaný nejakej téme a v rámci Víkendu s fotografiou sa každý rok predstavia známi fotografi zo Slovenska a zo zahraničia. Tento ročník bol tématicky venovaný cestovateľskej fotografii a pozvanie prijali banskobystrickí fotografi Juraj Vohnout, Eduard Genserek, IT konzultant, cestovateľ a fotograf Matúš Kováčik a produktový dizajnér, turistický sprievodca, cestovateľ a fotograf Matej Dobrík.

Samotný Víkend s fotografiou začal v piatok 24. novembra 2017 o 19:00 v Komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska audiovizuálnym pásmom Mateja Dobríka „Kuba – farby, impulzy a paradoxy“, v ktorom divákom predstavil Kubu a možnosti cestovania po Kube a aj mnoho miest, ktoré nie sú bežnému turistovi dostupné.

Víkend s fotografiou pokračoval v sobotu o 10:00 hod. Vo výstavných priestoroch Múzea SNP podujatím „Stretnuie na výstave“, kde sa účastníci podujatia a pozvaní novinári mohli stretnúť s autormi výstav Jurajom Vohnoutom a Edom Genserekom.

Popoludní o 15:00 v Komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska porozprával Matúš Kováčik v audiovizuálnom pásme „Digitálne nomádstvo – cestovanie a práca slobodne a realisticky“, o zaujímavom spôsobe života a o možnostiach ako cestovať aj pracovať.

Juraj Vohnout o 17:00 v audiovizuálnom pásme „Slovensko – prírodné a kultúrne pamiatky UNESCO“ porozprával, ako sa fotia pamiatky na Slovensku a predstavil pamiatky UNESCO na Slovensku, ktoré systematicky fotí niekoľko rokov.

Podujatie Víkend s fotografiou 2017 končilo audiovizuálnym pásmom Eduarda Gensereka „The Spirit of the Omo Valley“, v ktorom nám porozprával o fotení domorodých kmeňov v údolí rieky Omo, v Etiópii a o ich zvykoch.

Podujatie Víkend s fotografiou ponúka každý rok nie len fotografom ale aj kultúrnej verejnosti možnosť zoznámiť sa so zaujímavými fotografmi zo Slovenska a zo zahraničia a s ich prácou, spôsobom a úskaliami ich práce a s príbehmi zaujímavých záberov. Pre mňa osobne je to veľké obohatenie. Jedná sa o informácie „z prvej ruky“ a možnosť pýtať sa a hovoriť s týmito zaujímavými ľuďmi je na nezaplatenie. Atmosféra na podujatí je skvelá a je škoda, že túto výnimočnú príležitosť zažiť ju a zoznámiť sa osobne s fotografmi a ich tvorbou nevyužíva ešte viac ľudí.

Na záver môžem tradične konštatovať – „Kto nebol. môže ľutovať“ a určite sa teším na ďalší ročník tohto zaujímavého a kvalitného podujatia.

5

Z vernisáže

1

Otvorenie výstav J.Vohnouta a E.Gensereka

2

Autori

3

Vlkolínec-pamäť miesta

4

The Spirit of the Omo Valley

7

Stretnutie na výstave

6

Matej Dobrík a jeho Kuba

8

Digitálny nomád Matúš Kováčik

10

Edo Genserek a jeho exkurz do života v Omo Valley

image21

Juraj Vohnout poradil ako na pamiatky, hlavne tie slovenské v zozname UNESCO

  

©Text Peter Hladký, December 2017

©Foto Peter Hladký, November 2017

19. decembra 2017
Zaradené v: Víkend s fotografiou